Żadnym odkryciem dla większości jest fakt, że Chicago i okolice są domem dla największego skupiska Polaków poza Polską, a co za tym idzie, znaleźć tu można także sporą grupę polskich krótkofalowców. Od lat ci miłośnicy radia mówili o założeniu klubu, ale udało się tego dokonać dopiero pod koniec 2019 roku.
Grupa amerykańskich krótkofalowców polskiego pochodzenia zaczęła po raz kolejny rozmawiać o klubie i w końcu udało się pomysł sformalizować. Pod koniec 2019 roku oficjalnie powstało Polsko-Amerykańskie Stowarzyszenie Krótkofalowców PAAROS (Polish-American Amatuer Radio Operators Society).
Jako klub, PAAROS zajmuje się szeroko pojętym tematem promowania krótkofalarstwa i jego użyteczności, aczkolwiek ze względu na pochodzenie jego członków, skupia się głównie na amerykańskiej Polonii. Swoje działania kieruje do polonijnych szkół, harcerzy, klubów zainteresowań technicznych i do każdego, kto krótkofalarstwem jest zainteresowany.
Wiedza o łączności radiowej oraz eksperymenty z nią związane, czy odkrywanie nowych technologii radiowych, zdobywana jest poprzez udział członków klubu w warsztatach edukacyjnych, sympozjach i pokazach. Członkowie klubu są również gotowi pomóc każdemu zdobyć licencję krótkofalarską, poczynając od edukacji, a na samym egzaminie kończąc.
PAAROS uczestniczy również w polskich zawodach krótkofalarskich, skupiając się na największych dorocznych zawodach radiowych w Polsce – SPDX, organizowanych przez Polski Związek Krótkofalarski.
Klub bierze też co roku udział w Field Day (Dzień w Terenie), czyli największych ćwiczeniach radiowych, podczas których tworzy się stacje do łączności awaryjnych i w sytuacjach krytycznych. Między innymi dzięki tym ćwiczeniom członkowie klubu są gotowi pomagać tworzyć sieci łączności radiowej podczas okolicznych festynów, zawodów i innych imprez publicznych.
Z myślą o krótkofalowcach polskiego pochodzenia i języku polskim, PAAROS zaczął również aktywnie pracować nad rozwinięciem sieci polskich przemienników w Chciago, a dzięki dostępowi do nowoczesnych cyfrowych technologii, już dziś, krótkofalowcy z Chicago mogą w prosty sposób łączyć się ze swoimi kolegami w Polsce i vice versa. Więcej na temat naszych przemienników tutaj.
Zapraszamy wszystkich chętnych, tych już z radiami i tych, którzy radia jeszcze nie mają, do naszego klubu. Kontakt e-mailowy info@paaros.com , lub telefonicznie 773-242-9332.