To nie ma znaczenia czy właśnie odebrałeś swoją licencję krótkofalarską, czy masz ją już od 50 lat. Każdy z nas czasami potrzebuje sobie chyba przypomnieć czym są dobre maniery podczas pracy radiowej. Dlatego jako klub podjeliśmy taką inicjatywę, żeby te tak zwane dobre maniery i doświadczenia krótkofalarskie przelać na papier, aby każdy, młody czy stary, mógł sobie do nich czasami zajrzeć. To co przeczytacie poniżej to nie jest żadna święta księga krótkofalowca, to po prostu zebrane nasze przemyślenia, które de facto tyczą się głównie pracy na przemiennikach oraz na grupach rozmownych (pokojach, reflektorach) ale są też pomocne w pracy na falach krótkich.
Poniżej nasze klubowe dziesięć “przypomnień”.
- Zanim zabierzesz głos w dyskusji, która już trwa, posłuchaj o czym jest mowa.
Słuchaj, słuchaj, słuchaj, szczególnie kiedy nie znasz zaangażowanych osób, i może nawet zwróć uwagę jaka jest kolejność osób zabierających głos. Dopiero wtedy pomiędzy transmisjami podaj swój znak, co oznaczać będzie, że chcesz się dołączyć to rozmowy. Zaczekaj cierpliwie, aż stacja cię usłyszy i zaprosi do rozmowy. Jeśli nie uda ci się za pierwszym razem, nie zrażaj się, spróbuj ponownie.
- Od wspomnianej powyżej zasady jest jednak wyjątek.
Od tej zasady jest wyjątek. Kiedy chcesz nadać wiadomość o zagrożeniu życia, potrzebujesz natychmiastowej pomocy, nie słuchaj. Słyszysz, że ktoś rozmawia, zawołaj między transmisjami “mayday, mayday!”, “potrzebna pomoc!”, “break, break!” cokolwiek co natychmiast zwróci uwagę grupy rozmównej. Zaczekaj na zawołanie i wtedy podaj swój znak i powiedz czego potrzebujesz. Oddaj mikrofon stacji która udzieliła Ci głosu, żeby nie wprowadzać zamieszania.
- Prowadząc łączność w grupie zawsze przekazuj mikrofon konkretnej stacji.
Nie oddawaj mikrofonu grupie lub w powietrze. Kiedy pracujemy w grupie, ważnym jest aby po skończeniu swojej wypowiedzi przekazać mikrofon kolejnej stacji. Unikamy w ten sposób deptania po sobie czyli jednoczesnemu nadawaniu dwóch stacji.
- Poczekaj kilka sekund zanim podejmiesz mikrofon.
Innym dobrym zwyczajem jest robienie odstępów pomiędzy transmisjami. Po pierwsze ułatwia to nowym stacjom dołączyć się do rozmowy, po drugie pozwala systemom cyfrowym na rozłączenie ewentualnych mostów pomiędzy nimi. Tu dobrym przykładem jest nasz klubowy most cyfrowy, który łączy ze sobą aż 3 różne systemy. Przemiennik NA9PL podłączony jest za pomocą modemu Yaesu do pokoju Wires-X. Ten połączony jest do serwera sieci Brandmeister w systemie DMR. Do tego samego serwera podłączony jest też nasz reflektor YSF. Dzięki temu rozwiązaniu możemy rozmawiać ze sobą aż z trzech miejsc, ale te trzy punkty dostępowe potrzebują innego czasu na “wyzerowanie” się po transmisji. Dlatego deptanie po piętach nie jest wskazane bo może się okazać, że nie wszyscy odbiorcy będą cię słyszeć.
- Zawsze poprawnie identyfikujemy się swoim znakiem wywoławczym.
Jako pierwszy podajemy znak stacji wołanej lub której przekazujemy mikrofon, a jako ostatni swój. W Stanach Zjednoczonych identyfikujemy się swoim znakiem nie rzadziej niż co 10 minut (w Polsce co 5 minut) oraz na początku i końcu swojej transmisji. Zaleca się jednak podawanie znaku podczas każdej transmisji. Ciekawostką jest, że FCC, czyli nasze krótkofalarskie ciało administracyjne, uznaję transmisję cyfrową znaku w systemie Fusion, jako wystarczającą. Pamiętajcie, że powinniśmy się identyfikować w języku kraju, z którego terytorium fizycznie nadajemy lub po angielsku, jeżeli jesteśmy gościnnie w innym kraju. A co jak jestem na grupie cyfrowej, której przemiennik jest w USA a ja jestem w Polsce? – możecie zapytać. Nadal identyfikacja powinna być w języku polskim bo ty fizycznie nadajesz w eter w Polsce, a to gdzie “maszyna” jest podłączona nie musi Ci być wiadome.
- W przypadku braku odpowiedzi na Twoje zawołanie zwolnij przemiennik – grupę.
Zawołanie kogoś sprawia, że w myśl niepisanej zasady krótkofalarskiej, rezerwujemy sobie czas na przemienniku czy grupie aby nawiązać łączność z konkretną stacją. Ale w myśl ten samej zasady, nie zapominajmy aby “zwolnić” przemiennik, kiedy ta próba się nie powiedzie, bo może być tak, że jest inna stacja, która chce nawiązać kontakt właśnie z Tobą jednak czeka aż zakończysz swoją próbę nawiązania połączenia. Czyli dla przykładu kiedy ja wołam, staram się to robić w następujący sposób: “SQ9NKU tutaj W9GIL”. Czekam kilka sekund i nie słyszę stacji, więc odpowiadam: “W9GIL, nic nie odbieram, zwalniam przemiennik/grupę”. Wtedy inna stacja może mnie zawołać, bo dostała sygnał, że zakończyłem swoją próbę łączności.
- Unikajmy kontrowersyjnych tematów, mogących doprowadzić do sporu, kłótni, czy po prostu wprawić w zakłopotanie korespondentów lub osoby słuchające.
Handel, polityka, religia. Dobrym zwyczajem jest unikanie tematów politycznych oraz religii aczkolwiek to jest sprawa, którą ja pozostawiam Wam do zdecydowania. Jednak wielkim NIE jest dogadywanie się w eterze co do cen towarów, które mamy do zaoferowania. Nie ma problemu z oferowaniem, że mamy coś na sprzedaż, jednak szczegóły transakcji załatwiamy poza radiem.
- Zanim kichniemy wyłączmy nadawanie.
Chrząkanie, kaszel, kichanie. Kiedy swędzi Was w nosie, przeproście za wczasu odbiorców i puśćcie nośną zanim kichniecie w mikrofon, rozwalając przy okazji połowę głośników swoich odbiorców. Nie jest przyjemnym dla ucha korespondentów, kiedy osoba przy mikrofonie chrząka, kicha czy kaszle. Pamiętajcie o tym dobrym zwyczaju.
- Prowadząc łączność nie przeklinamy i nie używamy wulgarnego języka.
Eter nie ma ograniczeń wiekowych. Dlatego właśnie, pilnujmy języka oraz poruszanych tematów, bo nie wiadomo kto nas słucha.
- W miarę możliwości ignorujemy przeszkadzaczy i intruzów.
Jak zdarzy nam się na grupie, częstotliwości czy przemienniku ktoś, komu się wyjątkowo nudzi i zacznie nam przeszkadzać, należy go zignorować. Nie angażujemy się w dyskusje z takimi osobami bo te do niczego nie prowadzą, a tylko nakręcają znudzonego do jeszcze większej aktywności. Jeżeli takiemu nie znudzi się przeszkadzanie przed dłuższy czas, znajdą się środki, które delikwenta uciszą.
To chyba tyle, na teraz. Jeżeli macie coś do dodania, skomentowania, to zapraszam do sekcji komentarzy pod tym artykułem na naszym Facebooku.
Praca zbiorowa de NA9PL