Z okazji przypadającego w dniu 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Stowarzyszenie Pamięć wyszło z inicjatywą uruchomienia okolicznościowej stacji krótkofalarskiej dla uczczenia pamięci Żołnierzy Niezłomnych. W tym celu grupa polskich i amerykańskich krótkofalowców dokona aktywacji stacji w dniach od 29 lutego do 3 marca z terenu Amerykańskiej Częstochowy w Doylestown,PA.
Okolicznościowy znak jako na tę okazję został przyznany organizatorom, W1N, nie jest przypadkowy. Odnosi się do Wyklętych i Niezłomnych.
Amerykańska Częstochowa to duchowa stolica Polonii. Znajduje się tutaj największy cmentarz wojskowy poza Polską, na którym spoczywa wielu Żołnierzy Wyklętych. Ponadto teren sanktuarium położony jest na najwyższym wzniesieniu Bucks County.
Stacja W1N będzie pracować na falach krótkich w emisjach SSB i FT8/FT4 oraz w cyfrowym systemie DRM w sieci Brandmeister na polonijnej grupie numer 2600.
Więcej informacji tutaj. Kontakt z organizatorem: greg.kc2pol@gmail.com
Od 2011 roku, każdego 1 marca, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to hołd złożony żołnierzom II konspiracji za ich męstwo, niezłomną postawę patriotyczną i przywiązanie do tradycji niepodległościowych. Data obchodów nie jest przypadkowa – 1 marca 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie zarządzonym przez władze komunistyczne, przywódcy Zarządu IV Zrzeszenia „Wolność i Niepodległość” – płk Łukasz Ciepliński oraz jego towarzyszy w walce – zostali zamordowani strzałem w tył głowy.
„Żołnierze Wyklęci” to uczestnicy polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego, którzy od 1944 roku walczyli z okupacją sowiecką i komunistyczną władzą narzuconą przez Moskwę. Reżim nazywał ich „bandytami”. Fałszowano ich historię, wypaczono cel, dla którego walczyli, próbowano wymazać ich z pamięci publicznej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120–180 tys .Ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak ps. Laluś zmarł w 1963 roku.