Przygotujcie się do odbierania kolejnych obrazków z kosmosu. Od 25 grudnia 2024 roku do 5 stycznia 2025 roku odbędzie się specjalny eksperyment SSTV z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wydarzenie to, organizowane w ramach Serii 23 ARISS, celebruje osiągnięcia ARISS w 2024 roku i daje wyjątkową okazję do odbioru obrazów nadawanych z orbity. Obrazy będą transmitowane na częstotliwości 145.800 MHz w trybie PD120. Tematyka tegorocznej serii nawiązuje do obchodów 40-lecia krótkofalarstwa w misjach załogowych, a wśród 12 obrazów znajdą się motywy związane między innymi z programami Shuttle i Mir.
Każdy, kto odbierze i zdekoduje obrazy, może przesłać je do ARISS za pośrednictwem strony internetowej w sekcji „Series 23 Holidays 2025”. Uczestnicy mają również możliwość ubiegania się o pamiątkowy certyfikat. Szczegóły oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie: ARISS SSTV.
Odbiór obrazów SSTV z ISS jest prosty i nie wymaga zaawansowanego sprzętu. Aby wziąć udział w eksperymencie, wystarczy radyjko VHF obsługujące częstotliwość 145.800 MHz lub odbiornik SDR (Software Defined Radio). Choć najlepiej sprawdzą się anteny kierunkowe, to zwykła antena ręczna także wystarczy, szczególnie przy dobrych warunkach propagacyjnych.
Do dekodowania obrazów można skorzystać z aplikacji takich jak MMSSTV (dla Windows) lub Robot36 (dla Androida). Ważne jest, aby ustawić aplikację na tryb PD120. Podczas odbioru skieruj antenę w stronę przelatującej ISS. Dokładne czasy przelotów ISS nad Twoim regionem można sprawdzić za pomocą aplikacji, takich jak Heavens-Above lub ISS Tracker. Ustaw radyjko na częstotliwość 145.800 MHz i podłącz wyjście audio do aplikacji dekodującej. Możesz też odbierać obrazki używając mikrofonu urządzenia gdzie będziesz dekodować sygnały. Obrazy powinny pojawić się na ekranie w czasie rzeczywistym.
Transmisje rozpoczą się 25 grudnia o godzinie 14:55 UTC (9:55 czasu wschodniego) i potrwają do 5 stycznia, kończąc się o godzinie 14:20 UTC (9:20 czasu wschodniego). Bieżące informacje i aktualizacje dotyczące eksperymentu można śledzić na profilach ARISS w mediach społecznościowych (@ariss_intl). Nie przegap tej wyjątkowej okazji, aby nawiązać łączność z kosmosem i uczcić bogatą historię krótkofalarstwa w misjach kosmicznych!
73 de W9GIL