Sztorm Boris dotyka wiele krajów Europy Środkowej, obecnie m.in. Polskę, Czechy, Rumunię i Austrię. Niestety 18 osób straciło życie, a kilka tysięcy ewakuowano ze swoich domów. W ramach odpowiedzi, Krzysztof SP5E , Prezes Polskiego Towarzystwa Krajowego PZK informuje, że Polscy Radioamatorzy reagujący na powódź prawdopodobnie użyją VHF/UHF jako głównych częstotliwości, ale proszą również o to, aby można było używać 3,760 MHz, 7,110 MHz i 14,300 MHz. Wszyscy radioamatorzy są proszeni o pozostawienie tych częstotliwości Centrum Aktywności Alarmowej wolnymi, jeśli jest to potrzebne do obsługi komunikacji kryzysowej. <br>Skutki powodzi są odczuwalne również wzdłuż Dunaju, przy czym na Słowacji i Węgrzech poziom wód w rzece już rośnie. <br>Dunaj, Łaba, Wisła i Odra mają zlewnie, a w najbliższych dniach powodzie rzeczne mogą wystąpić na większą skalę w niektórych częściach Niemiec, Polski, Węgier i Rumunii. Dlatego też prosimy o słuchanie przed rozpoczęciem nadawania w obszarze któregokolwiek z wymienionych powyżej częstotliwości Centrum Aktywności Kryzysowej i unikanie zakłócania działań reagowania.
PROUD MEMBER OF SUBURBAN AMATEUR REPEATER ASSOCIATION
Legenda Klimka – powstały w 2018 roku amatorski film dokumentalny o konstruktorze pierwszych radiotelefonów używanych do łączności w górach przez GOPR i polskich
himalaistów – Wojciechu Nietykszy. To właśnie przez radiotelefony „Klimek” padły słowa o pierwszym zdobyciu Mount Everestu zimą przez Polaków. W „Magazynie Taternik”
z 1966 pisano: „GOPR ma już radiotelefony! Grupa Tatrzańska otrzymała pierwszą partię radiotelefonów krajowej produkcji.
Są to aparaty o wysokim standardzie, a ich konstruktorem, a zarazem wykonawcą jest inż. Wojciech Nietyksza z Warszawy. (…)
W poważnych akcjach wspinaczkowych czy ratunkowych aparat ten może oddać nieocenione usługi”.
Historia w filmie została opowiedziana przez wnuczkę Wojciecha Nietykszy.