Ktoś, gdzieś nam zarzucił, że jesteśmy klubem łączności cyfrowych. Zabolało. Zabolało, bo tak naprawdę ten ktoś chyba nigdy nie zainteresował się tym, co tak naprawde robimy jako klub. A jako klub, chyba największymi naszymi, nazwijmy to imprezami, są dni polowe. Zarówno letni jak i zimowy. Dodatkowo, wielu z nas sporo czasu spędza na łonie natury, a tam bawi się w POTA. Ani jedno, ani drugie nie do końca ma dużo wspólnego z łącznością cyfrową. Ale nie nazywalibyśmy się krótkofalowcami, gdyby ten zarzut nie popchnął nas do kolejnych eksperymentów radiowych.
Tu urodził się pomysł zorganizowania krótkofalarskich “netów” na falach krótkich, czyli swego rodzaju wcześniej umówionych spotkań w eterze, ale nie z pomocą wsparcia internetu, tylko z błogosławieństwem dobrej propagacji. Ci z was, którzy mieli szansę posłuchać czy wziąć udział w naszym klubowym necie na grupach, reflektorach czy pokojach cyfrowych, z pewnością wiedzą o czym jest mowa.
Net to nic innego jak zorganizowane spotkanie krótkofalarskie w eterze. Nety częstą służa jako małe ćwiczenia z dyscypliny radiowej, która może się przydać kiedy wystąpi sytuacja kryzysowa i taka forma komunikacji musi się sprawdzić i być sprawnie prowadzona. Nety bardzo często mają określoną strukturę i jednego prowadzącego, jednak zdarzają się tak zwane okrągłe stoły gdzie forma jest bardziej luźna.
Nasz NET na falach krotkich będzie swego rodzaju zorganizowanym wcześniej spotkaniem krótkofalarskim. Podczas tego pierwszego netu będziemy tylko i wyłącznie sprawdzać kogo gdzie i jak słychać, więc po prostu będziemy się wymieniać raportem o sygnale i miejscem skąd nadaje stacja. Osobą prowadzącą nasz pierwszy KFowy net będzie Mariusz KC8P, którego wspierać będą stacje pomocnicze, tak zwane stacje “relay”. Tymi stacjami będą; dwóch Andrzejów w Polsce, SQ5FBI i SQ4HXV oraz Jarek w Norwegii, LA4LSA.
Stacja “relay” to stacja, która słyszy osobę zarządzająca netem, czyli w naszym przypadku KC8P oraz stacje, których KC8P z powodu warunków propagacyjnych nie słyszy. W takim przypadku zgłoszenia i raporty przyjmuje stacja “relay” i przekazuje je dalej do stacji zarządzającej. Dlatego jeśli w pierwszych minutach trwania netu niczego nie usłyszysz, nie zrażaj się tylko czekaj. Kiedy stacja zarządzająca zbierze informacje od stacji słyszanych bezpośrednio odda mikrofon stacjom “relay”. Wtedy okazać się może, że będziesz je słyszeć doskonale i weźmiesz czynny udział w necie.
No a teraz najważniejsze czyli gdzie i kiedy ta zabawa ma się wydarzyć. Nasz pierwszy net na falach krótkich odbędzie się 21 stycznia 2024 roku o godzinie 15:00 UTC czyli o 16 w Polsce, 9 rano w Chicago i 10 rano na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych na paśmie 20 metrów na częstotliwości 14.303 Mhz.
Zapraszamy wszystkim krotkofalowców do wspólnej zabawy.
73 de NA9PL aka PAAROS